Vize
Državljani zemalja članica Evropske unije, država potpisnica Šengenskog sporazuma i državljani Andore, Crne Gore, Lihtenštajna, Monaka, San Marina, Srbije, Svete Stolice i Švajcarske Konfederacije. Minimalni iznos gotovine potreban za strance koji putuju u Bosnu i Hercegovinu je 150,00 KM (ili protuvrijednost u stranoj konvertibilnoj valuti) za svaki dan namjeravanog boravka.
Radni sati
Većina javnih kancelarija ima radno vrijeme slično onome u zapadnoj Evropi pet radnih dana u sedmici (08:00-16:30). Banke rade radnim danima do 18.00 časova, a subotom do 13.00 časova Pošte rade i subotom, a Glavna pošta i pošta u ulici Ćemaluša rade do 20.00 časova. Prodavnice se obično otvaraju ranije ujutro i obično rade do 20:00, a tržni centri do 22:00.
Službeni jezik
U Mostaru se govore bosanski, hrvatski i srpski jezik, koji su u osnovi varijante jednog osnovnog jezika. Sarajlije uče i strane jezike, tako da veliki broj razumije osnove komunikacije na engleskom i njemačkom jeziku.
Zone za nepušače
U Mostaru je pušenje dozvoljeno na gotovo svim mjestima. Zabrana pušenja se provodi vrlo fleksibilno tako da u pojedinim hotelima ili restoranima postoje odvojeni prostori za pušače i nepušače. Uglavnom, pušenje nije dozvoljeno u ćevapdžinicama, asčinicama i pojedinim poslastičarnicama u starom dijelu grada, kao i pojedinim restoranima i poslastičarnicama u trgovačkim centrima.
Vremenska zona
Bosna i Hercegovina i Mostar se nalaze u srednjoevropskoj vremenskoj zoni (GMT+1).
Valuta
Valuta Bosne i Hercegovine je konvertibilna marka. U opticaju su novčanice od 5, 10, 20, 50, 100 i 200 KM, te kovani novac od 1, 2 i 5 KM. Manja jedinica je konvertibilni peni (1 KM je 100 KF), a u opticaju su kovanice od 5, 10, 20 i 50 KF. Valuta se mijenja u ovlaštenim mjenjačnicama, bankama i poštama, hotelima prema kursnoj listi koja se objavljuje svakodnevno. Visina provizije je od 1 do 1,5%.
Kreditne kartice
U većini prodavnica i restorana možete platiti i American Express, Diners, Mastercard, Visa kreditnim karticama. Međutim, u većini kafića i zanatskih radnji morat ćete platiti u gotovini. Isto važi i za naknade za parkiranje ili karte za javni prevoz.
Električno napajanje
Električno napajanje je 220V sa frekvencijom od 50Hz.
Vodovod
U Mostaru je bezbedno piti vodu iz česme.
Mjerni sistem
Metrički sistem
Telefon i internet
Pre-paid kartice za mobilni telefon i dopune, kao i kartice za mobilni internet i dopune možete kupiti na kioscima ili u trgovinama. Besplatna bežična internet konekcija dostupna je u velikom broju hotela, restorana i kafića. Lokalni operateri takođe nude mogućnost mobilnog interneta, ali troškovi internet saobraćaja u romingu mogu biti veoma visoki.
Džeparenje: mjere opreza
Džeparenje od strane turista je uobičajena pojava u mnogim popularnim turističkim destinacijama, pa tako i u našem gradu. Turisti, često nesvjesni lokalnih rizika, mogu postati lak plijen iskusnih džeparoša. Kako biste izbjegli neugodna iskustva, važno je poduzeti nekoliko ključnih mjera zaštite. Nosite torbe i ruksake ispred sebe, koristite unutrašnje džepove za novčanike i pasoše i izbjegavajte pokazivanje skupih stvari u javnosti. Također, budite oprezni u gužvi, jer su one idealno okruženje za džeparoše. Planiranjem i pažnjom možete se zaštititi i uživati u bezbrižnom boravku u našem gradu.
Policija 122
Vatrogasni dom 123
Hitna pomoć 124
Taksi 1503